Místa nejen pro odpočinek

Sao Paulo prochází velkou transformací týkající se využití veřejných prostor. Parky a náměstí získaly nový rozměr a spousta peněz byla investována i do výstavby cyklistických stezek.

Největším parkem ve městě je Park Ibirapuera, který pokrývá více než 22 milionů m² plochy. Založen byl v roce 1954 jako připomínka 400. výročí založení města a na jeho návrhu se z velké části podílel architekt Osca Niemeyer. Je považován za jeden z největších městských parků v Brazílii a bez přehánění jej lze přirovnat k Central Parku v New Yorku. Poeticky bývá často označován za zelený ostrov v betonovém moři.

Přímo u vchodu do parku přivítá návštěvníky obrovská socha Monumento a las Bandeirantes, který je připomínkou multietnických průkopníků, kteří se v Brazílii usadili, a která občas vyvolává poněkud rozporuplné názory, zda je co oslavovat. Bandeirantes byli totiž průzkumníci, otrokáři i prospektoři, kteří zkoumali vnitrozemí Brazílie, nezmapované hory, řeky i bažiny.

V parku se nachází nejvyšší památka města Sao Paulo, s výškou 72 metrů, což je Obelisco do Ibirapuera. Jde o symbol Ústavní revoluce z roku 1932

Park Ibirapuera skýtá klid a relax ve stínu zelených stromů, ale vzhledem k jeho rozlehlosti a pestrosti je jasné, že neslouží jen k procházkám a odpočinku v přírodě. Nachází se zde také mnoho úžasných turistických zajímavostí, jako kupříkladu japonský pavilon, muzeum moderního umění, planetárium, či hlediště. Park v sobě přirozeně spojuje jak přírodní oblasti, tak i moderní a pokrokové prvky a současně dýchá historií. V podstatě lze s mírnou nadsázkou konstatovat, že Ibirapuera Part je mikrokosmem historie města Sao Paulo.

Skutečný relax pak naleznou návštěvníci u jezera, které je tvořeno třemi vzájemně propojenými rybníky, a které zaujímá 15 700 m². Součástí jezera je velká kašna, instalovaná na oslavu 450. výročí města Sao Paulo.

Krásu parku zvyšují akvária, laguny i bohatá flóra a fauna. Návštěva parku pak může působit i antistresově, protože jsou zde nejrůznější možnosti pro cykloturistiku či venkovní hry, ovšem uspořádat zde lze i pohodový piknik s přáteli či jen tak ve dvou.

Překrásný park Parque do Estado, nacházející se jižně od středu města, je centrem botanických a zoologických zahrad. Botanická zahrada Jardim Botânico se může pochlubit obrovskou zahradní esplanadou, obklopenou překrásnými kamennými verandami, nádhernými jezery a stromy. Já jsem byla naprosto okouzlena úžasnou orchidejovou farmou, bohužel jsme zde byli mimo hlavní období květu, kterým je listopad – prosinec, ale i tak to stálo zato. Pěstuje se zde více než 19 000 druhů orchidejí, což jak uznáte, je něco excelentního. V dubnu a v listopadu se zde pak konají pravidelné výstavy, to musí být krása!

Zdejší botanická zahrada na vás zapůsobí zkrátka jako přírodní krajina divů a balzám na duši, a díky čerstvému vzduchu i na plíce.

Kromě toho sem míří spousty návštěvníků i kvůli zdejší zoologické zahradě, Jardim Zoológico, která je největší zoologickou zahradou v Brazílii. Poskytuje domov více než 3000 druhům zvířat, zejména z oblasti Atlantského deštného pralesa. Součástí filozofie zoo je také program ochrany přírody, v jehož rámci jsou zachraňovány ohrožené druhy, jako bílí nosorožci. Své si zde najdou určitě i dospělí, ovšem jednoznačně jde o jednu z nejoblíbenějších dětských atrakcí ve městě.

Kromě populárních parků, které lákají turisty i místní obyvatele jsou pěším vycházka otevřenější i významné třídy, jako Paulista Avenue či Minhocao, které se v neděli stávají pěšími zónami.

Trhy

Dalším důležitým využitím městských veřejných prostor jsou venkovní trhy, kde můžete koupit v podstatě všechno, od vzácných starožitností až po oblíbené pouliční jídlo. Nejlepší z nich je možné navštívit například v sobotu na náměstí Benedito Calixto nebo v neděli pak můžete zajít na trh Bixiga u Dome Orione. Největším nedělním trhem je pak Praca da Republica. Sem zajít prostě musíte a garantuji vám, že lákavé, téměř neodolatelné vůně nedovolí odejít s prázdnou. Ideální kombinace lahodného pouličního jídla a živé brazilské hudby je prostě unikátní a stoprocentně se zde zdržíte, posedíte a nebude se vám chtít odejít.