Moderní architektura

Zdaleka ne všichni návštěvníci však touží po historických památkách či návštěvách muzeí a galerií. Mnoho turistů lákají jedinečné moderní budovy, jako je například budova Altino Arantes, známá také jako Banespa Skyscraper. Jde o jeden z nejznámějších zdejších mrakodrapů, vysoký asi 161 metrů, jemuž byla inspirací budova Empire State Building. Kdo se nebojí výšek, ten se může vydat mnoho mnoho pater nahoru, kde se ve 36. patře nachází vyhlídková věž, skýtající překrásné panoramatické výhledy na město. Překvapilo nás však, že jsme zde směli strávit pouhých 5 min a pak nás už zase směrovali zpátky.

Pochopitelně i Sao Paulo má své luxusní čtvrti a exkluzivní ulice. Jednou z nejvýznamnějších je bezpochyby Avenida Paulista, kde na necelých 3 km má své sídlo většina významných korporací a finančních institucí. Přirovnat ji lze bez nadsázky k pařížské Avenue des Champs-Élysées nebo neméně proslulé Páté Avenue v New Yorku. Tato ulice je téměř 130 let stará a tak není divu, že se zde nachází řada pozoruhodných budov různých architektonických stylů. Jedním z těch zajímavějších je pak Casa ds Rosada, tedy Dům růží, pocházející z počátku 20. století. Je to kulturní centrum poezie a umění, ale bezpochyby nejatraktivnější je zahrada, která patří k největším a nejkrásnějším růžovým zahradám ve městě.

Současně je to místo s nejdražšími nemovitostmi v Latinské Americe, takže kdo by se zde nechtěl alespoň projít a udělat si foto na tomto proslulém místě. Navíc nejde jen o finanční centrum města, ale koná se zde každoročně řada kulturních akcí. Téměř každý si však Paulista Avenue spojí s LGBT Pride Parade, tedy průvodem gayů, lesbiček a bisexuálů. Tato živá tepna města je proslulá po celé Brazílii.

Významnou součástí dnešního moderního života je i Street Art. Asi největší koncentraci pouličních malířů lze nalézt v Beco do Batman, kde jsou rozsáhle pouliční steny pokryty působivými, často do detailu propracovanými malbami. Není tedy divu, že sem míří spousty fotografů, aby si toto místo vyfotografovali. Mimochodem i v parku Ibirapuera na stěně Muzea národního umění se nachází nástěnná malba, která je dílem dvojčat Os Gemeos, patřícím k nejlepším pouličním umělcům. Pouličním uměním je proslulá zejména oblast Cambuci a milovníci graffiti by měli zavítat do Vila Madalena.

V Sao Paulo se jednoznačně utvrdíte v tom, že pouliční umění v moderní formě je živou a zajímavou záležitostí a nemusí jít jen o vandalské ničení, jak si to mnozí lidé myslí.