Brazílie je obrovská země rozkládající se na velké části jihoamerického kontinentu. Když se řekne Brazílie, snad každému se vybaví populární karneval v Riu, unikátní amazonský prales, údajně nejkrásnější vodopády na světě Iguazu, slavná socha Ježíše Krista vypínající se nad městem Rio de Janeiro a těm romanticky založeným i oblíbená pláž Copacabana. Dovolená v Brazílii toho ale nabízí mnohem víc. Brazílie je země s obrovským přírodním bohatstvím i bohatou historií. Na jejím území jsou rozlehlé pralesy, nekonečně dlouhé řeky, nad jejichž mohutností se tají dech, a luxusní exotické pláže, na kterých k dokonalé relaxaci nechybí opravdu nic. Labužníci jistě ocení skvělou a přitom poměrně levnou brazilskou kuchyni.

Hlavní město Brazílie je Brasilia, která leží v centrální části země. Nejznámějším a nejnavštěvovanějším městem je ale Rio de Janeiro, ležící na jihovýchodním pobřeží, kam každoročně přiletí tisícovky turistů. Obrovské množství lidí sem přilétá na přelomu ledna a února, kdy se zde koná nejstarší a nejslavnější karneval na světě. Pokud se chcete zaměřit spíše na zajímavou architekturu města a jeho nejznámější památky, pak rozhodně doporučujeme návštěvu mimo karnevalové období, kdy je město mnohem klidnější. Milovníci přírodních krás přijíždějí do Brazílie kvůli unikátnímu amazonskému pralesu, který na světě nemá obdoby ať už co do rozlohy, tak i co do přírodního bohatství a množství nejrůznějších živočichů. Pralesem protéká řeka Amazonka, která je vůbec nejdelší řekou světa.

Slovo ideální rozhodně není nadsazené, protože v Brazílii najdete jak nádhernou přírodu s unikátními přírodními památkami, tak i bohatou historii a zajímavou architekturu, můžete zde být svědkem na světe unikátních karnevalů a dalších společenských akcí, najdete zde skvělé podmínky pro potápění či surfování, ale můžete si také užívat odpočinek a relaxaci na některé z neuvěřitelně dlouhých exotických pláží.Pro cestu do Brazílie nepotřebujete vízum. Pobyt bez víza nesmí trvat déle než 90 dnů a nesmí sloužit k výdělečné činnosti. Pro cestu do Brazilské federativní republiky vám tedy stačí cestovní pas, který je platný minimálně šest měsíců po ukončení pobytu. Leteckými dopravci je obvykle vyžadována i zpáteční letenka.

Pro turisty z ČR není předepsáno žádné povinné očkování. Doporučuje se ale očkování proti žluté zimnici a návštěvníkům Amazonie i očkování proti horečce dengue, meningitidě, hepatitidě typu A a B a proti tyfu. Na cestu do amazonského pralesa byste si měli přibalit i antimalarika. Zkušení návštěvníci Brazílie doporučují vzít s sebou i nějaký účinný odpuzovač hmyzu a opalovací krém s vyšším faktorem.

Úředním jazykem v Brazílii je portugalština, v turistických oblastech se domluvíte i anglicky a španělsky.Průměrné teploty v Brazílii se pohybují v rozmezí 25 -30°C. Jelikož se ale jedná o velmi rozlehlou zemi, je vhodné si zjistit místní klimatické podmínky. V oblasti Amazonie je například nutné počítat s obdobím dešťů.

 

Zájezdy do Brazílie

Zájezdy do Brazílie jsou v poslední době velmi oblíbené. Není divu, protože se jedná o zemi turisticky velmi atraktivní, s nádhernou přírodou a řadou unikátních památek a také s malebnými exotickými plážemi, na kterých můžete svůj poznávací pobyt Brazílie zakončit několika dny velmi příjemné relaxace. V zásadě se dá říci, že existují 3 hlavní motivy, proč lidé na zájezd do Brazílie vyrážejí. Prvním z nich je nádherná příroda včetně nádherného moře s nekonečně dlouhými písečnými plážemi, druhým bohatá historie a zajímavá architektura a třetím jedinečné sportovní možnosti. Ať už je váš motiv jakýkoliv, pokud se vydáte na zájezd do Brazílie, určitě nebudete litovat.

Pokud patříte mezi milovníky divoké přírody, pak jedním z vašich cílů v Brazílii jistě bude amazonský prales. Je nejrozsáhlejším tropickým pralesem na světě a aby těch nej nebylo málo, protéká jím druhá nejdelší řeka světa Amazonka. Mezi další vyhledávané přírodní památky Brazílie patří vodopády Iguazu, oblast Pantanal, do které lidé přijíždějí pozorovat život v divoké přírodě, a samozřejmě všechny národní parky Brazílie.

V souvislosti s Brazílii asi není nutné představovat město Rio de Janeiro se známou sochou Ježíše Krista. Mezi další místa, která stojí za návštěvu, rozhodně patří Ouro Preto (komplex byl vyhlášen památkou UNESCO), Salvador de Bahía (nejlépe dochovaný koloniální architektonický komplex v Brazílii), Recife (takzvané Benátky Brazílie), Sao Paulo (největší město Jižní Ameriky) či Brasília (hlavní město Brazílie, které bylo v neobydlené pustině vybudováno za pouhých 5 let).Pokud Vás lákají exotické pláže a nádherné moře, pak si prohlédněte nabídku zájezdů do letovisek Buzios, Angra dos Reis, Porto Seguro, Porto de Galinhas, Fortaleza či Natal. I české cestovní kanceláře nabízejí pobytové zájezdy do luxusních hotelů těchto letovisek.

Milovníci fotbalu si při návštěvě Brazílie obvykle nenechají ujít návštěvu stadionu Maracaná v Riu. Zápas odehrávající se na tomto obrovském a atmosférou nabitém fotbalovém stadionu je skutečně nezapomenutelným zážitkem. Díky neskutečně dlouhému pobřeží Atlantického oceánu Brazílie láká i milovníky surfingu a potápění.

Zájezdy do Brazílie si můžete zajistit buď s dostatečným předstihem a nebo můžete naopak počkat na poslední chvíli. Zájezdy last minute se totiž dají sehnat s velkou slevou a proto mívají velmi výhodně ceny.

 

Letenky do Brazílie

Pokud se chystáte letět do Brazílie, pak je nutné začít u nákupu letenek. Jestliže jste si koupili kompletní zájezd do Brazílie, pak máte starost s letenkami ušetřenou, ale pokud cestujete individuálně, pak je nutné otázku letenek řešit.

Letenky je v současné době možno koupit nejen přímo u leteckých společností a ve specializovaných cestovních kancelářích, ale také na internetu. Nákup letenek na internetu má tu výhodu, že si vše můžete naplánovat a promyslet v klidu doma a navíc můžete hledat letenky za nejvýhodnější ceny.

Řada lidí při svých cestách nejen do Brazílie, ale kamkoliv po světě využívá charterové lety. Jedná se cenově výhodné lety do oblíbených destinací po celém světě. Charterové lety většinou míří mimo hlavní letiště, směřují zejména do přímořských středisek a dalších turistických destinací a využívají je hlavně klienti cestovních kanceláří, kteří nakupují celý zájezd v balíčku (ubytování + letenka včetně transferu z a na letiště). Pokud cestovní kancelář nevyprodá celou kapacitu zájezdů, nabízí charterové letenky i samostatně, pro individuální turistiku.

Charterové lety samozřejmě míří i do Brazílie, nejčastěji na letiště Brasil, Fortaleza, Natal, Rio de Janeiro, Salvador de Bahia, Sao Paulo a Tancredo. Odlety charterových letů do Brazílie jsou nejčastěji z rakouských měst Salcburg a Vídeň a z německého Frankfurtu, ale některé odlétají i z Prahy.

Cena letenky z Prahy do Brazílie se u charterových letů obvykle pohybuje v rozmezí 20-25 000 Kč. U běžných letů se cena letenky může vyšplhat až k 50 000Kč. Cena je závislá na letecké společnosti a samozřejmě i na období, na kdy letenku do Brazílie potřebujete.

 

Ubytování v Brazílii

Jestliže se chystáte strávit dovolenou v Brazílii, pak máte několik různých možností, jaké vybrat ubytování. Samozřejmě zde najdete klasické hotely, od těch běžných až po ty nejluxusnějších. Ty se nacházejí zejména ve velkých městech, v přímořských střediscích a v blízkosti turistických atrakcí.

Specialitou Brazílie jsou takzvané pousadas. Jedná se o tradiční domky či chatky, které bývají umístěny v blízkosti pláže, obvykle uprostřed krásné přírody. Oproti klasickým hotelům pousadas nabízejí více klidu a soukromí, ale zároveň umožňují nahlédnout do brazilského způsobu života. Vždy nabízejí kvalitní ubytování, ale stejně jako hotely se liší svými kategoriemi. Můžete tedy z volit ubytování jak v jednoduché rodinné pousada, tak i v luxusním objektu. Vždy však mají společné, že se jedná o menší zařízení, které mívá maximálně okolo 20 pokojů.

Ať už se tedy rozhodnete pro ubytování v hotelu nebo v pousadas, vždy doporučujeme zajistit si rezervaci včas, zejména pokud se chystáte do některého z oblíbených středisek, kde bývají ty nejlepší ubytovací kapacity brzy obsazeny. Včasná rezervace je rozhodně nutná na přelomu ledna a února v Rio de Janeiro, kde se v té době koná tradiční karneval.

Ceny za ubytování se samozřejmě velmi liší, závisí jak na kategorii ubytování, tak i na atraktivitě lokality. Pokud se ale podíváme na průměrné ceny ubytování, ty se například v Rio de Janeiro pohybují okolo 50 amerických dolarů za dvojlůžkový pokoj za noc. V Salvadoru je to průměrně 45 dolarů a v menších střediscích okolo 30 dolarů. Mimo hlavní turistické oblasti ale můžete přenocovat i za pouhých 8-10 dolarů. Vždy se informujte, co všechno cena zahrnuje, často je v ceně ubytování i snídaně. Co se týká stanování, to je v Brazílii povolené pouze v kempech, kterých zde ale rozhodně není tolik, jako u nás, takže doporučujeme, abyste si před cestou se stanem zjistili všechny potřebné informace.

Cestovní kanceláře někdy nabízejí zájezdy do Brazílie, nebo samostatné ubytování na poslední chvíli, tedy v rámci nabídky last minute. Ceny těchto zájezdů jsou samozřejmě nižší než běžné ceny a dovolenou v Brazílii tedy můžete pořídit poměrně levně. U samostatné cesty do Brazílie samozřejmě není důležitá jen cena za ubytování, ale také cena letenky.

 

Rio de Janeiro

Rio de Janeiro bývá označováno jako nejkrásnější město na světě. Toto označení je samozřejmě velmi sporné, každý z vás by na tento titul jistě nominoval i nějaká další města, nicméně je pravdou, že Rio de Janeiro je úžasné město s velmi osobitou atmosférou. Rozkládá se na pobřeží Atlantického oceánu, z jedné strany je obklopeno krásným zálivem s rozmanitými ostrůvky a z druhé vysokými horskými masivy. Je ideálním místem, kde můžete při vaší dovolené v Brazílii spojit odpočinek s poznáváním a aktivním vyžitím.

Když se řekne Rio de Janeiro, snad každému se vybaví tradiční brazilské karnevaly, nejznámější pláž Copacabana, obrovitá socha Ježíše či takzvaná Cukrová homole. A milovníci fotbalu by jistě dodali: fotbalový stadion Maracaná. Toto 6 milionové město, druhé největší v Brazílii, má prostě co nabídnout. V roce 2016 se v Rio de Janeiru navíc budou konat letní olympijské hry, které budou historicky první v Jižní Americe.

Karneval v Riu, to je prostě pojem! Každoročně na přelomu ledna a února město doslova obsadí milovníci žhavých latinskoamerických rytmů a zavalí ho zářivými barvami svých originálních kostýmů. Tančí se doslova všude, takže jestli jste ale milovníkem akcí, na kterých to žije, určitě nebudete zklamáni.Jedním hlavních symbolů města Rio de Janeiro je vrch Corcovado se sochou Krista. Na vrch se můžete nechat dovézt vláčkem, který projíždí národním parkem Tijuca, ale i tak vás nemine 220 schodů, které musíte vystoupat, abyste se dostali až na plošinu u obrovité sochy Krista. Je odtud nádherný výhled na celé Rio de Janeiro.

Dalším místem, odkud si můžete Rio de Janeiro prohlédnout z výšky je takzvaná Cukrová homole (Pao de Acúcar). Ta se nachází přímo na pobřeží a vypíná se až do výšky 390 metrů. Na vrchol se můžete nechat dovézt lanovkou.Co by to bylo za dovolenou v Rio de Janeiro, kdybyste se nepodívali na slavnou pláž Copacabana. Ta je 4 kilometry dlouhá a až 70 metrů široká. Nacházejí se na ní ty nejluxusnější hotely, bary a restaurace. Další oblíbenou pláží je Ipanema.

 

Zajímavosti

Brazílie nabízí celou řadu turistických zajímavostí, takže není v našich silách popsat všechna zajímavá místa této nádherné země. Pokusíme se vám tedy představit alespoň ty turisticky nejatraktivnější. Vynecháme v této kapitole Rio de Janeiro, kterému je věnován samostatný článek. Častým cílem na dovolených v Brazílii jsou Vodopády Iguaçu, které bývají označovány jako nejkrásnější vodopády světa a jsou velkou konkurencí pro známé Niagarské či Viktoriiny vodopády. Oproti Niagarským vodopádům jsou vyšší a oproti Viktoriiným zase širší. Jejich délka je totiž téměř 3 km a výška až 80 m, skládají se z téměř 300 jednotlivých vodopádů. Vodopády Iguaçu leží na hranici Brazílie s Argentinou. Když už budete obdivovat jejich krásu, nezapomeňte na okolní divokou přírodu, národní park Iguaçu rozhodně stojí za prohlídku.

Dalším turistickým lákadlem Brazílie je amazonský deštný prales s řekou Amazonkou. Výchozím bodem pro návštěvu Amazonie bývá město Manaus. V jeho okolí najdete řadu ekostředisek, která kromě ubytování nabízejí i plavby po Amazonce, projížďky na kanoích, treking pralesem, nebo silně adrenalinové aktivity jako lov piraní, noční pozorování aligátorů a řadu dalších.

Hlavní město Brazílie – Brasilia je unikátní tím, že bylo v 50.letech 20.století vybudováno v neobydlené pustině během pouhých 5 let. Zajímavostí je, že se na jeho vybudování významnou měrou podílel tehdejší prezident českého původu Juscelino Kubitschek. Futuristické město je unikátní ukázkou moderní architektury a v roce 1987 bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Město Salvador de Bahía bývá nazýváno duší Brazílie. Nachází se v centrální části východního pobřeží. Je největším a nejlépe dochovaným koloniálním architektonickým komplexem v Brazílii. Město je známé svými úzkými dlážděnými ulicemi, které lemují výrazně barevné domy. Je také centrem bujarého nočního života.

Ouro Preto je nejvýznamnějším historickým centrem celé Brazílie. V období zlaté horečky se zde shromažďovalo obrovské bohatství, čemuž odpovídá i honosná výzdoba zdejších staveb. Najdete zde řadu koloniálních domů, paláců a chrámů, celý komplex byl pro svou jedinečnost vyhlášen památkou UNESCO.