Park Ibirapuera je nepochybně skvělou kulisou pro umístění Muzea umění, Museu de Arte de Sao Paulo. Sbírky tohoto muzea zahrnují více než 7000 kusů uměleckých děl. Umístěna je zde galerie, věnovaná holandský, francouzským a anglickým mistrům. Nachází se zde obrazy od světoznámých malířů, jako je Van Gogh, Renoir, Cézanne, Monet, Rembrandt, Picasso či Degas.

Mimo to, že jsme se zde mohli pokochat úchvatnými díly nejvýznačnějších umělců, měli jsme také to štěstí, že jsme sem dorazili v neděli, kdy se zde konají starožitné veletrhy s bohatou nabídkou produktů.

Ovšem Sao Paulo je centrem i moderního umění, jehož ukázky jsou prezentovány v Muzeu moderního umění, Museu de Arte Moderna, které je rovněž umístěno v prostorách praku Ibirapuera. Své stálé výstavy zde mají moderní a současní umělci, jako Alfredo Volpi či Ligia Clark. Bývají zde také dočasné výstavy, kde se mohou představit noví, začínající umělci. Nicméně nejde o nějaké polozastrčené muzeum, obdivovat jsme zde mohli více než 4500 maleb, uměleckých soch a jiných děl. V okolí muzea se pak rozkládá zahrada se sochami brazilských umělců.

Milovníci umění by neměli určitě vynechat ani státní uměleckou galerii Pinacoteca do Estado, která je nejstarším uměleckým muzeem ve městě a patří i k nejdůležitějším v zemi. K vidění jsou zde ukázky děl nejlepších brazilských umělců z 19. a 20. století.

Sao Paulo však nabízí ke zhlédnutí i jiné tváře umění. Příkladem je i Muzeum Sakrálního umění, Museu de Arte Sacra, věnované předmětům s náboženskou tématikou a náboženským významem. Velmi příhodně je umístěno v zachovalém klášteře Mosteiro da Luz a obdivovat zde můžete přes 4000 kusů exponátů. Patří mezi ne nejen kříže a kalich, ale také řezbářské práce či terakotové masky a šperky. Ovšem mezi exponáty naleznete i plastiky kněží či katedrály ze 17. století a skvostem je miniatura vesnice Presepio Napolitano se 1600 malovanými figurkami, ukazující život neapolské vesnice v 18. století.

Bez nadsázky je toto malé muzeum považováni za jedno z nejlepších svého druhu v Americe. I když jsem zpočátku měla pochybnosti, zda sem vůbec zajít, rozhodně nebylo čeho litovat. Sbírky jsou umístěny pouze v jedné části kláštera, protože klášter stále plní svou funkci a je domovem sester conceptionistek. A přestože většina předmětů pochází z kostelů v Sao Paulu a Brazílii, dosahuje zdejší expozice mezinárodního významu.

Jen pro zajímavost, muzeum zde vzniklo až v roce 1970 na základě dohody mezi vládou a arcidiecézí Sao Paulo. Jeho součástí je i knihovna a výzkumné centrum a probíhají zde i nejrůznější vzdělávací akce. Samotná budova kláštera je pak neocenitelným architektonickým skvostem a je považována za nejvýznamnější příklad koloniální architektury 18. století v Sao Paulu.

Muzea však nemusí obsahovat pouze sbírky uměleckých a historických či etnických předmětů. V Sao Paulo se nachází muzeum, které jistě s nepředstíraným nadšením navštíví i muži. Ano, jde o Museu de Futebol, čili fotbalové muzeum. Není to asi žádné velké překvapení, vzhledem k tomu, že fotbal je v Brazílii vnímán skoro jako náboženství. Najdete je, jak jinak, na jednom z nejvýznamnějších stadionů Estadio Pacaembu. A můžu říct, že pánům v naší skupince vůbec nevadilo, že zde chybí anglické překlady. Stovky fotek, videa z historie fotbalu, memorabilia – není divu, že pánové se zde vydrží procházet na můj vkus až příliš dlouho. Navíc mohou nahlédnout do skutečného brazilského fotbalového stadionu. Dámy, berte to jako já, jako kompenzaci, za ty památky a obrazárny, kam tak rády chodíme…