Festivaly a karnevaly

Ochutnejte pravou Brazílii

Můžete-li, navštivte Sao Paulo v březnu, tedy na jeho konci. Proč? V této době se zde pravidelně koná proslulá karnevalová přehlídka na Sambodromu Anhembi. Konečně je zde to, co všichni od Brazílie očekáváme. Barevně oděné (či spíše neoděné) tanečnic, hudebníci, všudypřítomná samba a barevně, co nejoriginálněji ozdobené alegorické vozy, zkrátka velká párty v ulicích. To vše se zde odehrává po dva dny trvání karnevalu. Žádná žena by se pak neměla nechat ujít příležitost navštívit některou ze zdejších škol samby, jejichž taneční soutěže jsou velkolepou ozdobou festivalu.

Pokud jde o festivaly, musím připomenout i již zmíněný Gay Gride Parade, kde se tisíce gayů, lesbiček i transvestit vydají na pochod městem.

A léto vítají svátky Corpus Christi, kterým dominují kostýmy a vlajky v barvách duhy a ovšem, zase hudba. Jde prakticky o druhou největší událost v Sao Paulu po závodech F1.

Sao Paulo je obklopeno širokým pásem zeleně, což je v podstatě největší zalesněný městský park na světě. Asi 30 min od města je možné navštívit reálný svět džungle. Pravidelně se sem pořádají výlety pro milovníky dobrodružství. Pár dnů jsme váhali, ale nakonec jsme neodolali a necelých 5 hodin jsme měli možnost obdivovat jedinečný tropický atlantský les s unikátní florou a faunou. Profesionální průvodce nám ukázal nejrůznější exotické druhy ptáků, rostlin a zvířat a navštívili jsme i malé, ale nádherné vodopády Barroacao, v nichž se ti odvážnější dokonce zkusili vykoupat.

Kdo se chce pokochat výhledem na město z výšky, může buď využít panoramatického letu vrtulníkem, zajít na vyhlídkové terasy nejvyšších mrakodrapů, jako je Banespao, Martinelli či ze střechy Musea of Contemporary Art. Kdo chce současně udělat i něco pro své tělo, ten se může vydat na vrch Jaragua, nacházející se ve výšce 1135 m.n.m, který je současně nejvyšším bodem města. Najdete jej v parku Jaragua a lesní cestou pak mohou návštěvníci dojít až na vrchol kopce. Trasa měří něco kolem 3,5 km a zdatnější turisté cestu tam a zpět urazí prý za 2,5 hodiny. Nám to trvalo asi o půl hodinky déle, ale náročnější výstup byl odměněn překrásnými výhledy.